Na czym polega montaż wkładu kominowego?

Na czym polega montaż wkładu kominowego?

Komin, czyli potocznie pionowa konstrukcja budowlana, pełni bardzo ważną rolę właściwie w każdym budynku. Oczywiście, przeważnie słysząc słowo “komin” na myśl od razu przychodzi nam palenie w piecu i słowo to rozumiemy jako drogę przenoszenia spalin czy też dymu, powstających w wyniku spalania różnego rodzaju paliwa. W takim rozumieniu to komin jest szczególnie ważny, ponieważ wpływa nie tylko na sam proces palenia wytwarzając tak zwany ciąg kominowy, ale również bezapelacyjnie wpływa na bezpieczeństwo ludzi, odprowadzając niebezpieczne związki znajdujące się w spalinach. Jednak komin jest także stosowany w celu wentylacji, czyli może być drogą przenoszenia zużytego powietrza z pomieszczeń. W tej sytuacji konstrukcja ta również przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia i właściwie - do lepszego zdrowia. Jednak bez różnicy na rodzaj komina i jego przeznaczenie, konstrukcje takie mogą ulec uszkodzeniu lub po prostu zużyciu z biegiem czasu. W takiej sytuacji możemy zamontować nowy wkład kominowy. Czym on jest i na czym polega jego montaż? Dzisiaj spróbujemy odpowiedzieć właśnie na to pytanie!

Czym jest wkład kominowy?

Żeby dobrze zrozumieć cały temat, którym się dziś zajmujemy, trzeba wiedzieć czym w ogóle jest wkład kominowy. Najprościej mówiąc, wkład kominowy jest elementem, który montowany jest w kominie murowanym. Jego zadaniem jest odprowadzanie spalin z kotła, w związku z czym wkład taki ma z nim bezpośredni kontakt, dlatego bardzo ważne jest, aby był on dopasowany do całego systemu ogrzewania budynku. Istotną cechą, jaką charakteryzować musi się wkład kominowy, jest bez wątpienia szczelność. Do tego ważne jest, aby wkład był prawidłowo zamontowany. Te dwie sprawy to podstawa związana z bezpiecznym funkcjonowaniem właściwie całego systemu grzewczego oraz prawidłowym działaniem samego kotła.

Jak zbudowany jest wkład kominowy? Otóż, wkłady kominowe składają się przeważnie ze szczelnie połączonych ze sobą rur wykonanych ze stali albo z ceramiki. Jeśli chodzi o najpopularniejsze wkłady stalowe, to w ich wypadku każdy kolejny odcinek wsuwa się do poprzedniego. Dzięki temu skropliny, które powstają w kominie, mogą swobodnie ściekać po ściankach wkładu, nie wydostając się przy tym na zewnątrz całej instalacji.

Montaż wkładów kominowych

Jak już chyba słusznie zauważyliśmy, wkłady kominowe pełnią ważną rolę uszczelnienia przewodów kominowych. Montaż takiego wkładu może być wykonywany w nowych kominach, w celu zabezpieczenia i wydłużenia żywotności komina ceglanego. Wtedy sprawa jest dość prosta i zamontowanie samego wkładu jest sprawą właściwie bezproblemową. Jednak wkłady takie, jak i same kominy, mogą się po prostu zużywać i komin trzeba na nowo uszczelnić. W takiej sytuacji problemem najlepiej zajmie się profesjonalna firma świadcząca takie usługi. Jak jednak wygląda cały proces montażu wkładu kominowego?

Cały proces zaczyna się od ekspertyzy, czyli działań mających na celu sprawdzenie drożności kanału kominowego. Kanał taki sprawdza się oraz czyści ze wszelkich zabrudzeń oraz elementów stałych, które mogły się tam pojawić. Następnie dobiera się właściwy rodzaj wkładu kominowego oraz jego średnicę i grubość dostosowaną do konkretnego paleniska. Tutaj przeważnie pojawiają się trzy główne możliwości: wkłady ze stali kwasoodpornej do kanałów spalinowych (kotły gazowe i olejowe), wkłady ze stali żaroodpornej do kanałów dymowych (kotły na paliwa stałe, czyli węgiel lub drewno - w przypadku kominków), wkłady ceramiczne izostatyczne (stosowane do wszelkich rodzajów paliw). Po wyborze odpowiedniego wkładu, przechodzi się już do czynności związanych z montażem właściwym. Ustala się więc wysokości montażu oraz wykonanie otworów montażowych, a następnie przechodzi już do prac polegających na odpowiednim i precyzyjnym włożeniu przewodu kominowego do istniejącego kanału. Po zamontowaniu wkładu i odpowiednim jego zamocowaniu, całość prac kończy montaż daszka zabezpieczającego na kominie. Daszek ten chroni przed dostaniem się do kanału kominowego zanieczyszczeń oraz deszczu. Po takich czynnościach można już spokojnie palić w picu ciesząc się szczelnym i bezpiecznym kominem!

Posted on