Jak naprawić popękany komin?

Jak naprawić popękany komin?

Komin to potocznie pionowa konstrukcja budowlana, której zadaniem jest transport spalin lub przenoszenie zużytego powietrza na zewnątrz budynku. Sprawnie funkcjonujący komin jest podstawą zachowania bezpieczeństwa użytkowników budynków oraz gwarancją tego, że nie dojdzie do zaprószenia ognia poprzez niesprawnie funkcjonujący układ wentylacyjny. Dlatego, jeśli tylko zauważymy ubytki w kominie, należy czym prędzej zająć się jego naprawą, korzystając z pomocy fachowców.

Przyczyny problemów z kominami

Brak szczelności lub wykraplający się kondensat to najczęstsze przyczyny problemów ze starymi kominami wybudowanym z cegły. Dotyczy to szczególnie starych budynków, gdzie w wielu przypadkach zdarza się, że budowa nowego komina nie wchodzi w grę ze względów technicznych lub po prostu braku miejsca. Wtedy należy rozważyć naprawę starego komina, wykorzystując istniejący pion do montażu ceramicznego lub stalowego kwasoodpornego wkładu kominowego.

W starych budynkach mamy do czynienia z murowanymi kominami, które pełniły funkcję odprowadzania suchych spalin z tradycyjnego paleniska. Dziś poprzez zastosowanie pieców o lepszej sprawności energetycznej mamy do czynienia z obniżeniem temperatury spalin i wykraplaniem się kondensatu. Aby zapobiec temu zjawisku, zaleca się zabezpieczenie komina za pomocą stalowego lub ceramicznego systemu kominowego. Inną przyczyną, która wymaga montażu nowego komina, jest utrata szczelności dotąd używanego systemu. To normalne, że po kilku latach użytkowania materiał się zużywa i wymaga remontu. Dlatego warto rozważyć montaż wspomnianego wcześniej systemu kominowego, co uchroni nas przed dodatkowymi kosztami wynikającymi z budowania innego, nowego komina. Najprościej jest zastosować jednak nowy wkład, który nie nadwyręży domowego budżetu, a zwiększy poczucie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników.

Wybór systemu kominowego

Należy zawsze skonsultować ze specjalistą. Bardzo ważne jest, aby dobrać odpowiednią średnicę komina oraz system kominowy, który będzie pasować do używanego w budynku kotła grzewczego. Decydując się na naprawę starego komina, trzeba wziąć pod uwagę moc kotła, używane paliwo oraz umiejscowienie samego komina. Ważna jest też znajomość trybu pracy pieca oraz parametry wydobywających się spalin. Tylko dzięki temu wybierzemy komin, który będzie mieć odpowiedni ciąg oraz długość. Montaż systemu kominowego warto powierzyć fachowcom. Z jednej strony posiadają doświadczenie i wprawę w montażu, ale też mają doświadczenie w pracy na wysokościach, dzięki czemu montaż będzie przebiegać w sposób bezpieczny. W zależności od rodzaju wkładu kominowego niezbędne może się okazać rozkucie pionu wkładu na całej wysokości lub rozwiercenie otworu komina co wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu niedostępnego dla niejednego właściciela domu.

Posted on