Zadowolenie Klienta jest naszym priorytetem

Sprawdź naszą ofertę uług w zakresie:

Zdobywające coraz większą popularność frezowanie komina jest nieinwazyjnym rozwiązaniem, przy którym nie ma konieczności rozkuwania całej jego konstrukcji w celu zainstalowania wkładu. Dzięki temu możliwe jest znaczące obniżenie kosztów naprawy. W naszej pracy wykorzystujemy wiertnicę z koronkami diamentowymi, która pozwalają na precyzyjne uzyskanie przekroju komina do zamontowania wkładów kominowych stalowych lub ceramicznych w zakresie średnic 150 - 300mm.

Należy pamiętać o tym, że frezowanie kominów, a także ich wszelkie naprawy muszą być koniecznie przeprowadzane przez profesjonalistów. Jest to wymóg, który definiowany jest przez Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych. Montaż systemów kominowych także musi być wykonywany przez ludzi, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty.

Tę szczególną metodę rozwiercania komina stosuje się kiedy:

 • Stwierdzona zostanie nieszczelność komina wewnątrz budynku mieszkalnego, np. przenikanie dymu do pomieszczeń.
 • Zauważymy nadmierne odkładanie się sadzy wewnątrz komina.
 • Kondensat zacznie przenikać przez ścianę komina, pojawią się wykwity na ścianie..
 • Przekrój komina jest zbyt mały, aby zastosować piec (słaby ciąg komina).
 • Zauważymy dym wychodzący z pieca przy otwieraniu drzwiczek, problemy z rozpalaniem.
 • Stwierdzona zostanie nieszczelność wewnętrznych przegród komina wielokanałowego.
 • Dym lub czad zaczną przedostawać się do wnętrz pomieszczeń przez kratki wentylacyjne.
Wykonujemy poszczególne czynności korzystając ze specjalistycznych frezów kominowych. Narzędzia te działają od wewnątrz, usuwają zbędne warstwy gruzu oraz inne niepożądane elementy, które mogą wpłynąć na niedrożność całego układu. Jest to znakomity i coraz popularniejszy sposób na skuteczną rekonstrukcję systemu. Rozwiercenie pozwala na powiększenie średnicy konstrukcji, a więc na zwiększenie jego prześwitu. To również metoda, którą poleca się do przystosowania systemu między innymi do opalania go za pomocą pieca stałopalnego.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uszczelnienie kanałów wentylacyjnych i dymowych jest uszczelnianie poprzez szlamowanie komina przy wykorzystaniu materiałów wiodących producentów silikatowch mas takich jak:

 • Masa SKD - www.schidel.pl
 • Masa BAST - www.bast-polska.pl
 • Masa CERmas - www.cermaspolska.pl
Tworzywa te są odporne na działanie wysokiej temperatury oraz ścieranie.

Przed rozpoczęciem całego procesu, niezbędne jest usunięcie z wnętrza większych zanieczyszczeń, takich jak resztki cegieł, gruz, sadza czy elementy zaprawy. Szlamowanie komina koniecznie trzeba wykonywać poprzez odspajanie (frezowanie) z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń. Przeprowadza się również ręczne czyszczenie za pomocą szczotek, jak również kontrolowane wypalanie sadzy. Należy pamiętać, że te czynności może wykonywać wyłącznie osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje. Kiedy proces czyszczenia zostanie zakończony konieczne jest przeprowadzenie kontroli przekroju opuszczając próbnik, którego celem jest zlokalizowanie ewentualnych zwężeń. Jeśli takie zwężenia zostaną wykryte podlegają dalszej korekcie.

Bezpośrednio przed rozpoczęciem prac renowacyjnych otwory kominowe (wraz z przyłączem spalin i wyczystką) muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed wypłynięciem masy na zewnątrz. Następnie całą konstrukcję należy zwilżyć za pomocą czystej wody, nanoszonej za pomocą gąbki umieszczanej pomiędzy gumowymi płytkami. Cały proces polega na podnoszeniu jej od wyczystki przewodu kominowego do góry, za pomocą ręcznej windy linowej. W trakcie podnoszenia od strony wylotu konieczne jest stałe uzupełnianie masy uszczelniającej.

Szybkość podnoszenia zależna jest od przekroju oraz struktury (szorstkości) danego przewodu kominowego. W zależności od stopnia zużycia kanału proces ten może być powtarzany kilkakrotnie. Uszczelnianie komina powinno być wykonywane w temperaturze powyżej 3°C. Cały system może być oddany do użytku po ok. 24 godzinach, jednak ostateczny czas zależy od temperatury otoczenia.

Masa uszczelniająca SKD wykorzystywana jest do renowacji przewodów kominowych, które odprowadzają spaliny z urządzeń grzewczych na paliwo stałe w zakresie temperatur od 200°C do 500°C, a także kanałów wentylacyjnych z betonu lub cegły.

Jesteśmy w stanie przeprowadzić szlamowanie komina w każdym przewodzie, zwłaszcza tam gdzie nie ma możliwości lub bardzo trudne jest włożenie wkładu. Wykorzystanie tej metody nie prowadzi do zmniejszania średnicy konstrukcji, a po wyschnięciu masy tworzy powierzchnię twardą jak skała. Szacuje się, że doszczelnianie na mokro jest o ok. 1/3 tańsze niż zastosowanie wkładu ze stali.

Jest wiele przyczyn zasklepiania się komina: mokre, niesezonowane drewno, tani węgiel, śmieci które zamiast w kontenerze lądują w naszych piecach i potem płucach, zbyt wąskie przekroje przewodów, fałszywe powietrze czy utrzymywanie zbyt niskich temperatur na liczniku. Wszystko to składa się na proces wytwarzania lepkiej sadzy, czyli smoły która okleja cegły i wkłady niczym guma do żucia. Skutki tego procesu minimalizują regularne czyszczenia, lecz aby ostatecznie pozbyć się smoły, musimy przeprowadzać tzw. gracowanie - czyli mozolne usuwanie mazi ze ścianek przewodów.

W przypadku pojawienia się smoły gracowanie jest nieodwracalne i będzie trzeba je wykonać prędzej czy później - chyba, że postawimy nowy komin (który też się zalepi jeśli nie znajdziemy przyczyny tego incydentu), lub włożymy specjalny wkład żaroodporny (bez gracowania wkład osiągnie dużo mniejszą średnicę i przepustowość, więc nadal trzeba je wykonać).

Czy zasmolenie, oprócz braku cugu, stwarza jakieś zagrożenia? Niestety tak: gwałtownie wzrasta ryzyko wystąpienia pożaru w przewodzie dymowym - im więcej sadzy tym gorszy efekt końcowy. Zwykła szczotka kominiarska niestety niewiele zmieni przy zasmoleniu, dlatego okresowe czyszczenia kontynuujemy dopiero po procesie gracowania, gdyż wcześniej byłoby to bezcelowe. Aby usunąć lepką sadzę z komina konieczne jest dojście na dach.

Wkłady kominowe to prosta metoda uszczelnienia komina. Świadczymy kompleksowe usługi związane z montażem wkładów kominowych. Przeprowadzamy montaż wkładów kwasoodpornych i żaroodpornych do pieców gazowych, olejowych i węglowych, odpowiednio:

 • wkłady ze stali kwasoodpornej do kanałów spalinowych przeznaczonych do odprowadzania spalin z kotłów gazowych i olejowych
 • wkłady ze stali żaroodpornej do kanałów dymowych przeznaczonych do odprowadzania spalin z kotłów na paliwa stałe tj. węgiel lub w przypadku kominków – drewno
 • wkłady ceramiczne izostatyczne - do wszystkich rodzajów paliw z najdłuższym okresem gwarancji

Montaż wkładów kominowych przebiega następująco:

 • przeprowadzenie ekspertyzy mającej na celu sprawdzenie drożności kanału ceglanego
 • wyczyszczenie kanału ze wszelkich nieczystości
 • dobór średnicy i grubości wkładu do danego paleniska
 • ustalenie wysokości montażu i wykonanie otworów montażowych
 • zamontowanie czystki ze zbiornikiem kondensatu oraz trójnika do podłączenia czopucha
 • montaż rur oraz zaczepienie lin, które następnie zostają włożone do kanału kominowego
 • opuszczenie rur, założenie pokrywy dachowej i przykręcenie jej do czapki kominowej
 • montaż daszka zabezpieczającego na kominie, który chroni przed przedostaniem się opadów do wnętrza kanału kominowego.

Montaż wkładu kominowego to usługa realizowana w ciągu jednego dnia. Wszystkie przeprowadzone prace objęte są gwarancją. W celu uzyskania dodatkowych informacji, zapraszamy do kontaktu.

Kominy ulegają zniszczeniu z wielu powodów. Najczęstsze z nich to m.in.:

 • błędy popełnione podczas budowy komina np. przez użycie nieodpowiedniego materiału budowlanego lub niewłaściwe wypełnienie spoin w murze kominowym podłączenie nowego kotła, do którego nie jest przystosowany stary komin
 • nieodpowiednie zabezpieczenie przewodów kominowych przed opadami atmosferycznymi
Zniszczony komin przestaje właściwie funkcjonować, co zagraża bezpieczeństwu ludzi. W wielu przypadkach wystarczy dokonać uszczelniania przewodów kominowych poprzez szlamowanie komina lub montaż nowych rur. W skrajnych przypadkach wymagany jest jednak generalny remont komina. Aby został on przeprowadzony poprawnie musi być wykonany przez doświadczonego kominiarza.

Skorzystaj z naszej oferty kompleksowej przebudowy i remontów kominów w zakresie:

 • powiększania pola powierzchni czynnej przekroju poprzecznego danego przewodu kominowego
 • montażu wkładów kwasoodpornych do pieców gazowych i żaroodpornych do pieców na paliwa stałe
 • całkowitego przemurowywania kominów

Każdy remont komina poprzedzony jest wykonaniem szczegółowej opinii przez naszego eksperta. To on zaoferuje Państwu najlepsze rozwiązanie, które zapewni poprawne działanie komina.

Oprócz remontów związanych z nieprawidłowym działaniem kominów, nasz zakład podejmuje się również innych usług kominiarskich obejmujących przebudowy i przemurowania, np. w momencie dokonania generalnego remontu domu, gdzie konieczna jest przebudowa komina.

Inspekcja przewodów kominowych kolorową kamerą video z możliwością nagrywania obrazu audio-video, z precyzyjnym ustaleniem nieprawidłowości w przewodach kominowych dzięki elekronicznemu metromierzowi.

Specjalizujemy się głównie w profesjonalnym uszczelnianiu kominów, frezowaniu kominów oraz montażu systemów kominowych METALOWYCH i CERAMICZNYCH (żaro i kwasoodpornych, ALUFOL) jak również w szlamowaniu kominów.

Przyjęcie zlecenia każdorazowo poprzedzone jest wstępną rozmową i wizytą na placu budowy w celu ustalenia zakresu prac niezbędnego do przygotowania kosztorysu robót, i ustalenia terminów. Kosztorys obejmuje zarówno wynagrodzenie pracowników jak i koszty materiałowe. Całościowy koszt wykonania zlecenia zależny jest od bardzo wielu czynników wyceny dokonujemy indywidualnie dla konkretnych inwestycji. Dlatego prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu uzgodnienia terminu spotkania.

Posiadamy najnowocześniejszy sprzęt do frezowania kominów, odkurzacze przemysłowe, oferujemy fachowe doradztwo w zakresie frezowania, uszczelniania i montażu systemów kominowych. Nasza firma posiada kilkunastoletnie doświadczenie, powierzone nam prace wykonujemy rzetelnie i szybko, bez ukrytych kosztów.

Zadaj pytanie naszemu doradcy.